لطفا شماره گیری نمائید : #484748*6655*

سیستم کنترل دسترسی ؛ کدام یک بهتر است؟

سیستم کنترل دسترسی ؛ کدام یک بهتر است؟
در طول روز و در ملاقات‌هایی که با افراد مختلف دارم، سؤالات زیادی در مورد بهترین سیستم کنترل دسترسی پرسیده می‌شود و اکثر آنها ترجیح می‌دهند که این سؤال یک پاسخ واضح داشته باشد تا بتواند بهترین اکسس کنترل ممکن را برای منزل یا شرکت خود انتخاب کنند. اما خبر بدی که در این زمینه باید اعلام کنم این است که انتخاب چنین سیستمی به شکل واضح غیرممکن است و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

 باید بپذیریم که همه ساختمان‌ها و پروژه‌ها شرایط یکسانی را تجربه نمی‌کنند و برنامه‌های امنیتی آنها نیز مشابه نیست، به همین دلیل سعی می‌کنم که در پاسخ به این سؤالات، تنها یک جواب داشته باشد این و آن هم این است که «وضعیت پروژه‌های خود را برای انتخاب سیستم کنترل دسترسی لحاظ کنید».

طبیعتاً این موضوع می‌تواند برای آن‌ها ناامیدکننده باشد، اما خبر خوب این است که به طور کلی این سیستم‌ها را می‌توانیم در سه دسته قرار دهیم و به راحتی بین آنها یک گزینه را انتخاب کنید. به همین دلیل در این مطلب قصد دارم که سه مورد از بهترین سیستم‌های کنترل دسترسی موجود در بازار را معرفی کنم.

سیستم کنترل دسترسی مستقل

در برخوردهایی که با افراد مختلف در شرایط متفاوت داشته‌ام، اکثر آنها احساس می‌کند که یک سیستم کنترل دسترسی باید به مانند یک سیستم مستقل عمل کند و برای هر بخش از ساختمان، یک گزینه انتخاب شود. این سبک از طراحی را سیستم‌های مستقل می‌نامند که به هیچ بخشی یا بانک اطلاعاتی خاصی متصل نیستند و تنها از حافظه خود بهره می‌برد.

سیستم کنترل دسترسی مستقل در بیمارستان

 سیستم‌های کنترل دسترسی مستقل به صورت یک ابزار بر روی یک درب یا ورودی یک ساختمان نصب می‌شوند و کلیه ورود و خروج‌ها را تحت کنترل قرار می‌دهند؛ در حالی که به سایر سیستم‌های امنیتی متصل نیستند. این سبک از سیستم اکسس کنترل در برخی از قفل‌های دیجیتالو سیستم‌های ثبت تردد دیده می‌شود که در همان لحظهعملیات احراز هویت و کنترل ترددافراد را انجام داده و زمینه ثبت اطلاعات آنها را فراهم می‌کند.

سیستم کنترل دسترسی مستقل در منزل

رایج‌ترین نوع سیستم کنترل دسترسی مستقل را قفل‌های دیجیتال در ورودی ساختمان‌های مسکونی معرفی کرد که عمدتاً هیچ پیچیدگی خاصی ندارند و دارای یک حافظه در مرکز قفل هستند که تمامی فعالیت‌ها در این مرکز انجام می‌گیرد. این سیستم‌ها دارای یک کارتخوان یا ریدر هستند که کلیه اطلاعات از این بخش دریافت می‌شود و در برخی موارد استثنایی امکان اتصال آنها به رایانه نیز وجود دارد.

سیستم کنترل دسترسی توزیع شده

یک سیستم توزیع شده برای کنترل چند درب یا ورودی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از یک نقطه کنترل می‌شود و به یکدیگر متصل نیستند. تکنولوژی استفاده شده در این سیستم‌ها از نوع رادیوفرکانسی (RF) بوده و نقاط دسترسی مختلف آنها از فاصله ۱۰۰ متر انجام می‌شود و کنترل کننده آنها در یک محل قرار دارد.

این سیستم نسبت به سیستم‌های اکسس کنترل مستقل فناوری پیشرفته‌تر و هزینه بالاتری دارند و معمولاً در یک فضای بزرگ به کار گرفته می‌شود. به عنوان مثال، سیستم کنترل دسترسی توزیع شده برای واحدها و بلوک‌های آپارتمانی یا کسب و کارهایی که نیاز به کنترل کننده‌های متعدد در مکان‌های مختلف دارند توصیه می‌شود.

سیستم کنترل دسترسی توزیعی به صورت دوربین مدار بسته

سیستم کنترل دسترسی توزیع شده اجازه می‌دهد که نقاط کنترل دسترسی تا ۳۲ منطقه افزایش یابد و تا حدود 1000 کاربر را پوشش می‌دهند. این سیستم به عنوان یک شیوه عملی و بصری مورد استفاده قرار می‌گیرد که حقوق دسترسی افراد مختلف را با توجه به اطلاعات ثبت شده آنها اجرا می‌کند.

برای انجام هر گونه تغییری در این سیستم‌ها، نیازی به مراجعه یا حضور فیزیکی در محل نصب آنها نیست و به راحتی از راه دور می‌توان شرایط آنها را کنترل کرد. سیستم‌های توزیع شده یک راه حل مناسب و عالی برای ورودی گاراژ و ساختمان‌های با ورودی متعدد مانند املاک صنعتی و تجاری هستند که سیستم‌های کنترل دسترسی آنها از راه دور اجرا می‌شود و نیازی به حضور فیزیکی تیم‌های حراستی ندارند.

سیستم کنترل دسترسی توزیعی در گاراژ و پارکینگ

دوربین‌های مداربسته در یک بلوک ساختمانی و یا در یک شرکت بزرگ که به اتاق کنترل متصل هستند، را می‌توان به عنوان ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع سیستم‌های اکسس کنترل توزیعی معرفی کرد.

سیستم کنترل دسترسی متمرکز

اگر مایل به اجرای یک سیستم اکسس کنترل برای اتصال به چند نقطه به صورت همزمان باشیم، به یک سیستم کنترل دسترسی متمرکز نیاز خواهیم داشت. این سیستم اجازه می‌دهد که مدیریت کلی و متوسط تولیدات تجاری، صنعتی و مسکونی به صورت همزمان انجام گیرد.

در این سیستم، کلیه ابزارهای استفاده شده از طریق یک واحد مرکزی با هم در ارتباط هستند که کلیه اطلاعات مربوط به کنترل درب خروج و ورود در آنها ثبت و ذخیره می‌شود. این سیستم‌ها از قابلیت و توانایی بیشتری برای کنترل دسترسی و کنترل تردد افراد مختلف برخوردارند و شرایط بهتری از لحاظ امنیتی فراهم می‌کنند.

سیستم کنترل دسترسی متمرکز در ادارت

سیستم کنترل دسترسی متمرکز مقیاس پذیر است. آن‌ها اجازه می‌دهند که سیستم‌های مختلفی در این شبکه تعریف شود و کلیه تکنولوژی‌ها در جریان برنامه اصلی این سیستم تعریف می‌شود. در حقیقت هنگام استفاده از این سیستم هیچگونه چندگانگی وجود ندارد و شیوه‌های مختلفی برای کنترل کارکنان کنترل امنیت کاربران فراهم می‌شود.

به عنوان مثال، ممکن است برخی از شرکت‌ها ترجیح دهند که از این سیستم برای به کارگیری چند نوع شیوه احراز هویت مانند استفاده از اثر انگشت، اسکن چهره، خواندن کارت تردد و برخی اطلاعات دیگراستفاده کنند که سیستم مرکزی این امکان را به آن‌ها می‌دهد.

سیستم کنترل دسترسی متمرکز در سازمان های امنیتی

سیستم‌های پیشرفته با چند سبک کنترل تردد، نمونه‌های بارز از سیستم کنترل دسترسی متمرکز به شمار می‌روند که تیم‌های امنیتی با توجه به سطح امنیت مورد نیاز خود، ممکن است از چند شیوه مختلف استفاده کنند. اگرچه هزینه اولیه و تعمیر و نگهداری این سیستم‌ها بیشتر از دو سیستم فوق است، اما باید بپذیریم که توانایی آن در کنترل تردد و کنترل دسترسی بسیار بالاتر است و در سطح اطمینان بالاتری انجام می‌شود.

کدام یک بهتر هستند؟

اگرچه چندان مایل به پاسخ دادن در مورد این سؤال نیستم و ترجیح می‌دهم که انتخاب آنها با توجه به فاکتورهای مختلف از جمله، قیمت سیستم کنترل دسترسی ، تجهیزات استفاده شده در آن، سطح امنیت مورد نیاز، دسترسی به تجهیزات مختلف، تعداد کاربران استفاده کننده از سیستم، و حتی دستگاه‌های به کار گرفته شده در این سیستم‌ها صورت گیرد؛ اما برای واضح‌تر شدن شیوه انتخاب بین این سه گزینه، آن‌ها را از چند جنبه مختلف با هم مقایسه می‌کنم:

  1. سیستم کنترل دسترسی مستقل برای مدیریت و کنترل یک درب استفاده می‌شود؛ این در حالی است که سیستم‌های توزیعی با توجه به اندازه محیط ممکن است چند درب را پوشش دهند؛ اما سیستم‌های مرکزی علاوه بر پوشش درب‌های وروردی، امکان کنترل محیط را نیز فراهم می‌کند.
  2.  با وجود اینکه سیستم کنترل دسترسی مرکزی تا بیش از ۱۵ هزار کاربر را پوشش می‌دهد، سیستم‌های توزیعی تنها تا ۵۰۰۰ و سیستم‌های مستقل تا هزار کاربر را تحت کنترل خود دارند.
  3. سیستم‌های مستقل تنها برای یک درب، سیستم‌های توزیع شده براب تعداد بی‌نهایت و سیستم‌های مرکزی تا ۲۰۴۸ درب را پوشش می‌دهد.
  4. سیستم‌های مستقل قابلیت چندانی برای ثبت روادید مختلف ندارند؛ اما سیستم‌های توزیعی تا ۵۰۰۰ مورد و سیستم‌های مرکزی تا بیش از ۱۵ هزار مورد از روادید مختلف را ثبت می‌کنند.

کدام سیستم کنترل دسترسی بهتر است؟

اطلاعات تماس

 کیلومتر 26 اتوبان تهران ، کرج - جنب انستیتو پاستور - پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات - ساختمان اتابکی - طبقه همکف - واحد108 الی 110

 واحد فروش : 09122070958  واحدفنی : 09102106679

 فاکس : 36105193-026
 Info@mahdban.com

تمامی حقوق برای سایت مهدبان محفوظ است.

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت