لطفا شماره گیری نمائید : #484748*6655*

چالش جدی تولیدکنندگان جهان در پی کمبود نیمه هادی ها

کمبود چیپ و نیمه هادی ها و افزایش قیمتشان ممکن است تا سال 2022 ادامه پیدا کند!

 

به گزارش آترین الک همانطور که در جریان هستید مواد اولیه اکثر قطعات الکترونیک در بازارهای جهانی ( انواع نیمه هادی ها و چیپ های الکترونیکی ) با کمبود بسیار زیادی همراه گردیده که بر روی برخی از قطعات از جمله میکرو کنترولرها و دیگر قطعات نیمه رسانا از جمله ترانزیستورها-ماسفت و IGBT- دایود-آی سی و ...تاثیر بسیار زیادی گذاشته است. از جمله می توان به افزایش 20 تا 500 درصدی میکرو کنترولرها- افزایش 10 تا 50 درصدی انواع ترانزیستورها و آی سی ها اشاره نمود. لذا در ماه های پیش رو انتظار افزایش قیمت جهانی بسیاری از قطعات الکترونیکی و تجهیزات الکترونیک دور از تصور نیست. 

چنانچه در حال حاضر نیز برخی از میکرو کنترولرها 800 درصد افزایش قیمت جهانی داشته اند و در ایران با افزایش شدیدتری روبه رو گردیده است.

همچنین برخی دیگر از شرایطی که در سال جدید از جمله افزایش 3 برابری گمرکی قطعات الکترونیک باعث نگرانی بسیار زیادی از طرف تولید کنندگان و تعمییر کاران گردیده است. 

 

امیدواریم این کمبودهای جهانی بزودی رفع گردد و بازار جهانی به ثبات برسد.

 

شرح خبر از دیجی کالا:

 

شرکت TSMC سازنده چیپست های شرکت هایی مانند اپل، کوالکام، AMD است و به تازگی هشدار داده که بحران کمبود جهانی تراشه تا سال 2022 می تواند ادامه داشته باشد. مدیرعامل این شرکت گفته که تقاضا برای تراشه ها همچنان بالاست ولی او اظهار امیدواری کرده که در سال 2023 می تواند ظرفیت تولید این شرکت را افزایش دهد. 

 

چند روز قبل هم مدیرعامل اینتل گفته بود که کمبود جهانی احتمالا تا چند سال دیگر ادامه پیدا می کند. در این زمینه باید به اظهارات مدیرعامل انویدیا هم اشاره کنیم که در ادامه‌ی سال جاری تقاضا بیش از عرضه خواهد بود.

 

کمبود جهانی تراشه برای صنایع مختلف مشکلات زیادی ایجاد کرده، از خودروسازان گرفته تا سازندگان کنسول های بازی را تحت تاثیر قرار داده است. خودروسازان به ناچار تولید خود را کاهش داده اند و همچنین باید به کمبود کارت گرافیک، پردازنده، پلی استیشن5 و نسل جدید اکس باکس در بازار اشاره کنیم.

 

 

 TSMC and a chip

شرکت TSMC اعلام کرده که در سه ماهه ی یعدی عرضه ی چیپست های مختص خودروسازان را افزایش می دهد اما با توجه به اظهای نظر مقامات ارشد TSMC، اینتل و انویدیا به نظر می رسد این کمبود گسترده به این ز.ودی ها برطرف نخواهد شد. 

 

به گفته ی مدیرعامل TSMC، این شرکت قصد دارد برای افزایش ظرفیت تولید خود کارخانه های جدیدی را تاسیس کند و برای این کار هزاران نفر استخدام خواهند شد. این شرکت در سال جاری برای ارتقا و گسترس ظرفیت تولید 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری می کند و همچنین ساخت کارخانه ی 12 میلیارد دلاری در آریزونا هم در سال جاری آغاز می شود. روی هم رفته طی 3 سال آینده، این شرکت برای افزایش ظرفیت تولید خود 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد.

 

اطلاعات تماس

 کیلومتر 26 اتوبان تهران ، کرج - جنب انستیتو پاستور - پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات - ساختمان اتابکی - طبقه همکف - واحد108 الی 110

 واحد فروش : 09122070958  واحدفنی : 09102106679

 فاکس : 36105193-026
 Info@mahdban.com

تمامی حقوق برای سایت مهدبان محفوظ است.

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت